venue burgee

Spring 2018

Langstone Sailing Club

Results are provisional as of 1800hrs on 15/04/2018

Senior Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Senior   Buzz 1027 LSC Mark Wilson Jane Noble 1023 0:26:06/1 0:47:22/2 2.0 2.0
2nd Senior   LASER RADIAL 159539 LSC Nick Dyke   1139 0:27:02/1 0:50:33/2 4.0 4.0
3rd Senior   2000 2191 LSC Martyn Brown Sam Brown 1107 0:27:41/1 0:51:48/2 7.0 7.0
4th Senior   DEVOTI D-ZERO 135 LSC Graham Anderson   1029 0:27:11/1 0:53:21/2 7.0 7.0
5th Senior Mol 2000 2953 LSC Kevin Sutton Stephen Shelbourne 1107 0:29:31/1 0:53:40/2 12.0 12.0
6th Senior Lady Jane Gul 2766 LSC Steven Tuff   1363 0:28:00/1 DNS 20.0 20.0
7th Senior   RS 700 765 LSC Russell Unsworth   847 DNS 0:56:04/2 22.0 22.0
8th Senior   RS 700 731   Terry Farmer   847 DNS 1:01:38/2 23.0 23.0

Junior Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Junior   RS TERA SPORT   LSC Reuben Pogosian   1432 0:28:40/1 0:54:52/1 12.0 12.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Senior   Buzz 1027 LSC Mark Wilson Jane Noble 1023 26:42 1 0:26:06 1.0
2 Senior   LASER RADIAL 159539 LSC Nick Dyke   1139 30:47 1 0:27:02 2.0
3 Senior   DEVOTI D-ZERO 135 LSC Graham Anderson   1029 27:58 1 0:27:11 3.0
4 Senior   2000 2191 LSC Martyn Brown Sam Brown 1107 30:39 1 0:27:41 4.0
5 Senior Lady Jane Gul 2766 LSC Steven Tuff   1363 38:10 1 0:28:00 5.0
6 Junior   RS TERA SPORT   LSC Reuben Pogosian   1432 41:03 1 0:28:40 6.0
7 Senior Mol 2000 2953 LSC Kevin Sutton Stephen Shelbourne 1107 32:41 1 0:29:31 7.0
8 Senior   RS 700 765 LSC Russell Unsworth   847 DNS     15.0
8 Senior   RS 700 731   Terry Farmer   847 DNS     15.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Senior   Buzz 1027 LSC Mark Wilson Jane Noble 1023 48:27 2 0:47:22 1.0
2 Senior   LASER RADIAL 159539 LSC Nick Dyke   1139 57:35 2 0:50:33 2.0
3 Senior   2000 2191 LSC Martyn Brown Sam Brown 1107 57:21 2 0:51:48 3.0
4 Senior   DEVOTI D-ZERO 135 LSC Graham Anderson   1029 54:54 2 0:53:21 4.0
5 Senior Mol 2000 2953 LSC Kevin Sutton Stephen Shelbourne 1107 59:25 2 0:53:40 5.0
6 Junior   RS TERA SPORT   LSC Reuben Pogosian   1432 39:17 1 0:54:52 6.0
7 Senior   RS 700 765 LSC Russell Unsworth   847 47:29 2 0:56:04 7.0
8 Senior   RS 700 731   Terry Farmer   847 52:12 2 1:01:38 8.0
9 Senior Lady Jane Gul 2766 LSC Steven Tuff   1363 DNS     15.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com