event burgee

LSC Spring Mini-Series

LSC

Results are provisional as of 7th May 2018

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Fast   RS700 765   Russell Unsworth     0:31:19/3 0:23:50/3 2.0 2.0
2nd Fast   BUZZ 1027   Jane Noble Mark Wilson 1026 0:37:57/3 0:25:50/3 4.0 4.0
3rd Fast   BUZZ 1027   Colin Snook Alison Revitt 1026 0:40:59/3 0:27:22/3 6.0 6.0
4th Fast   MUSTO SKIFF 251   Mike Ford   849 0:54:50/3 0:33:40/3 10.0 10.0
5th Fast   VORTEX 1089   Stewart Johnson   914 0:46:33/3 0:35:18/3 10.0 10.0
6th Fast   2000 21034   Nick Dyke Tracy Woodall 1109 0:44:47/3 0:38:06/2 11.0 11.0
7th Fast   RS Vision     Elly Butler Tim Butler 1128 DNS 0:37:29/2 15.0 15.0
8th Fast   RS700 731   Terry Farmer     DNS RET 18.0 18.0

Slow Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Slow   LASER RADIAL 159539   Seb Woodall   1142 0:29:08/2 0:18:29/2 2.0 2.0
2nd Slow Cheap Date Express K513   Jason Gavin Sam Gavin 1135 0:29:26/2 0:18:57/2 4.0 4.0
3rd Slow   Topaz Omega 4594   Mike Osborne Kay Osborne 1075 0:33:05/2 0:19:41/2 8.0 8.0
4th Slow   RS FEVA XL 2107   Edwin Johnson Harry Collinger 1240 0:32:45/2 0:21:25/2 9.0 9.0
5th Slow   LASER RADIAL 183165   Emlyn Jones   1142 0:35:30/2 0:19:20/2 10.0 10.0
6th Slow   RS VAREO 655   Frank Meyers   1090 0:34:37/2 0:20:39/2 11.0 11.0
7th Slow   RS FEVA XL 2107   Reuben Pogosian Tom Osborne 1240 0:34:22/2 0:43:49/1 12.0 12.0
8th Slow   RS TERA SPORT 2107   Oscar Johnson   1432 DNC DNC 18.0 18.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   RS700 765   Russell Unsworth     31:19 0:31:19 1.0
2 Fast   BUZZ 1027   Jane Noble Mark Wilson 1026 38:56 0:37:57 2.0
3 Fast   BUZZ 1027   Colin Snook Alison Revitt 1026 42:03 0:40:59 3.0
4 Fast   2000 21034   Nick Dyke Tracy Woodall 1109 49:40 0:44:47 4.0
5 Fast   VORTEX 1089   Stewart Johnson   914 42:33 0:46:33 5.0
6 Fast   MUSTO SKIFF 251   Mike Ford   849 46:33 0:54:50 6.0
7 Fast   RS Vision     Elly Butler Tim Butler 1128 DNS   9.0
7 Fast   RS700 731   Terry Farmer     DNS   9.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   RS700 765   Russell Unsworth     23:50 0:23:50 1.0
2 Fast   BUZZ 1027   Jane Noble Mark Wilson 1026 26:30 0:25:50 2.0
3 Fast   BUZZ 1027   Colin Snook Alison Revitt 1026 28:05 0:27:22 3.0
4 Fast   MUSTO SKIFF 251   Mike Ford   849 28:35 0:33:40 4.0
5 Fast   VORTEX 1089   Stewart Johnson   914 32:16 0:35:18 5.0
6 Fast   RS Vision     Elly Butler Tim Butler 1128 28:11 0:37:29 6.0
7 Fast   2000 21034   Nick Dyke Tracy Woodall 1109 28:10 0:38:06 7.0
8 Fast   RS700 731   Terry Farmer     RET   9.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 159539   Seb Woodall   1142 33:16 0:29:08 1.0
2 Slow Cheap Date Express K513   Jason Gavin Sam Gavin 1135 33:24 0:29:26 2.0
3 Slow   RS FEVA XL 2107   Edwin Johnson Harry Collinger 1240 40:37 0:32:45 3.0
4 Slow   Topaz Omega 4594   Mike Osborne Kay Osborne 1075 35:34 0:33:05 4.0
5 Slow   RS FEVA XL 2107   Reuben Pogosian Tom Osborne 1240 42:37 0:34:22 5.0
6 Slow   RS VAREO 655   Frank Meyers   1090 37:44 0:34:37 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 183165   Emlyn Jones   1142 40:32 0:35:30 7.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 159539   Seb Woodall   1142 21:07 0:18:29 1.0
2 Slow Cheap Date Express K513   Jason Gavin Sam Gavin 1135 21:30 0:18:57 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 183165   Emlyn Jones   1142 22:05 0:19:20 3.0
4 Slow   Topaz Omega 4594   Mike Osborne Kay Osborne 1075 21:10 0:19:41 4.0
5 Slow   RS VAREO 655   Frank Meyers   1090 22:30 0:20:39 5.0
6 Slow   RS FEVA XL 2107   Edwin Johnson Harry Collinger 1240 26:33 0:21:25 6.0
7 Slow   RS FEVA XL 2107   Reuben Pogosian Tom Osborne 1240 27:10 0:43:49 7.0


https://scmw.langstonesc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com