venue burgee

Regatta 2018

Langstone Sailing Club

Results are final as of 2300 on 15/07/2018

R1 - Senior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Senior   Buzz 1027 LSC Jane Noble Mark Wilson 1026 44.57 4 0.43.49 1.0
2 Senior   MUSTO SKIFF 061 Locks Nick Macwhirter   849 37.35 4 0.44.16 2.0
3 Senior   BUZZ 918 LSC John Radford Nick Dyke 1026 45.30 4 0.44.21 3.0
4 Senior   MUSTO SKIFF 284   J Pound   849 41.00 4 0.48.18 4.0
5 Senior   ISO 1190   C Snook A Revitt 923 45.27 4 0.49.14 5.0
6 Senior   RS 700 765   Russell Unsworth   847 43.00 4 0.50.46 6.0
7 Senior   Buzz 971 LSC C Radfiord N Radford 1026 40.31 3 0.52.39 7.0
8 Senior   RS 500 1614 LSC Richard Powell Will Schofield 963 38.11 3 0.52.52 8.0
9 Senior   RS 400 1323 Locks Jack Miller C. H 942 38.55 3 0.55.05 9.0
10 Senior   MUSTO SKIFF 179 Locks T Miller   849 46.55 4 0.55.16 10.0
11 Senior   CANOE INTERNATIONAL 245   S Owens   893 37.35 3 0.56.07 11.0
12 Senior   49ER 818 Locks C Reynolds E Coats 697 39.10 4 0.56.12 12.0
13 Senior   BLAZE 755   Bernie Staniforth   1027 29.34 2 0.57.35 13.0
14 Senior   VORTEX 1089 LSC Stuart Johnson   914 42.51 3 1.02.31 14.0
15 Senior   VORTEX 1045 LSC I Elkington   914 15.23 1 1.07.19 15.0
16 Senior   MUSTO SKIFF 251   M Ford   849 47.00 3 1.13.49 16.0
17 Senior   CANOE INTERNATIONAL 296 Locks C Flewitt   893 DNF     20.0
17 Senior   RS 700 731   Terry Farmer   847 RET     20.0

R1 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Junior   TOPPER 34476 Locks Alfie Noel   1358 26.21 2 0.19.24 1.0
2 Junior   RS TERA SPORT   LSC Ben Howarth   1432 31.51 2 0.22.14 2.0
3 Junior   LASER 4.7 118176 LSC Edwin Johnson   1207 27.53 2 0.23.06 3.0
4 Junior   RS TERA SPORT 2107 LSC Oscar Johnson   1432 34.16 2 0.23.56 4.0
5 Junior   RS FEVA XL   LSC Charlie Butler Jamie 1240 33.00 2 0.26.37 5.0
6 Junior   RS TERA SPORT 2286 LSC George Green   1432 26.37 1 0.37.10 6.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   WAYFARER 10617 Locks Kev Hornsey Ru hornsey 1102 39.32 3 0.35.52 1.0
2 Slow   RS VISION 1633   E Bradshaw C Bradshaw 1128 41.22 3 0.36.40 2.0
3 Slow   SUPERNOVA 1031 Locks Ed Willmott   1075 40.53 3 0.38.02 3.0
4 Slow   ENTERPRISE 7830 Tudor Ian Simpson Amanda Shakir 1116 42.36 3 0.38.10 4.0
5 Slow   RS VAREO 147   Darren Prior   1090 41.40 3 0.38.14 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 440 Locks Ian Burrans   1075 41.36 3 0.38.42 6.0
7 Slow   LASER 80841 LSC C Brunt   1098 28.26 2 0.38.51 7.0
8 Slow   LASER 135404   Matt   1098 43.35 3 0.39.42 8.0
9 Slow   LASER RADIAL 198911 Locks Hillary Thomas   1142 30.46 2 0.40.25 9.0
10 Slow   COMET 372 LSC J StuartMills F Leonard 1205 33.00 2 0.41.05 10.0
11 Slow   LASER RADIAL 174623 Tudor John Allison   1142 33.18 2 0.43.44 11.0
12 Slow   RS VAREO 655 LSC F Meyers   1090 32.12 2 0.44.19 12.0
13 Slow   LASER 4.7   LSC Milla Raymond   1207 35.45 2 0.44.26 13.0
14 Slow   RS VISION Green LSC Henry Green Heather Green 1128 33.51 2 0.45.01 14.0
15 Slow   LASER RADIAL 159539   S Woodall   1142 34.32 2 0.45.22 15.0
16 Slow   LASER RADIAL 163165 LSC Emlyn Jones   1142 36.06 2 0.47.25 16.0
17 Slow   Topper omega 4594 LSC Mike Osbourne Kaye Osbourne 1075 34.04 2 0.47.32 17.0
18 Slow   2000 2141   Claire Ashton Brian Radford 1109 35.58 2 0.48.39 18.0
19 Slow   RS VISION Butler LSC Elly Butler Tim Butler 1128 38.00 2 0.50.32 19.0
20 Slow   2000 2953   S Shelborne K Sutton 1109 38.35 2 0.52.11 20.0
21 Slow   PICO 1 LSC Jude Howarth   1330 27.46 1 1.02.38 21.0
22 Slow   LASER 174839 LSC A Smith   1098 DNS     23.0



Sailwave Scoring Software 2.25.9
www.sailwave.com