Prentice Plate 2018

Langstone Sailing Club

Results are final as of 2300hrs on 15/07/2018

R1 - Senior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Senior   Buzz 1027 LSC Jane Noble Mark Wilson 1026 45.23 4 0.44.14 1.0
2 Senior   Buzz 918 LSC John Radford Nick Dyke 1026 45.28 4 0.44.19 2.0
3 Senior   RS 700 765   Russell Unsworth   847 39.07 4 0.46.11 3.0
4 Senior   RS 500 1614 LSC Richard Powell Will Schofield 963 44.36 4 0.46.19 4.0
5 Senior   BLAZE 755   Bernie Staniforth   1027 47.38 4 0.46.23 5.0
6 Senior   ISO 1190   C Snook A Revitt 923 43.47 4 0.47.26 6.0
7 Senior   RS 400 1323 Locks Jack Miller C. H 942 45.05 4 0.47.52 7.0
8 Senior   MUSTO SKIFF 179 Locks T Miller   849 31.45 3 0.49.52 8.0
9 Senior   MUSTO SKIFF 284   J Pound   849 42.24 4 0.49.56 9.0
10 Senior   RS 600 860   Young man in the 600   916 46.35 4 0.50.51 10.0
11 Senior   CANOE INTERNATIONAL 245   S Owens   893 45:30 4 0:50:57 11.0
12 Senior   MUSTO SKIFF 061 Locks Nick Macwhirter   849 45.57 4 0.54.07 12.0
13 Senior   MUSTO SKIFF 251   M Ford   849 48.48 4 0.57.29 13.0
14 Senior   49ER 818 Locks C Reynolds E Coats 697 40.24 4 0.57.58 14.0
15 Senior   VORTEX 1089 LSC Stuart Johnson   914 41.10 3 1.00.03 15.0
16 Senior   VORTEX 1045 LSC I Elkington   914 44.48 3 1.05.21 16.0
17 Senior   Buzz 971 LSC C Radford N Radford 1026 54.54 3 1.11.21 17.0
18 Senior   RS 700 731   Terry Farmer   847 DNF     20.0
18 Senior   CANOE INTERNATIONAL 296 Locks C Flewitt   893 DNS     20.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS VAREO 147   Daren Prior   1090 35.53 3 0.32.55 1.0
2 Slow   LASER 80841 LSC C Brunt   1098 37.12 3 0.33.53 2.0
3 Slow   WAYFARER 10617 Locks Kev Hornsey Ru hornsey 1102 37.30 3 0.34.02 3.0
4 Slow   RS VISION 1633   E Bradshaw C Bradfordd 1128 39.24 3 0.34.56 4.0
5 Slow   ENTERPRISE 7830 Tudor Ian Simpson Amanda Shakir 1116 39.51 3 0.35.42 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 440 Locks Ian Burrans   1075 38.47 3 0.36.05 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 198911 Locks Hillary Thomas   1142 41.56 3 0.36.43 7.0
8 Slow   SUPERNOVA 1031 Locks Ed Willmott   1075 39.33 3 0.36.47 8.0
9 Slow   LASER 4.7   LSC Milla Raymond   1207 44.46 3 0.37.05 9.0
10 Slow   RS VAREO 655 LSC F Meyers   1090 40.50 3 0.37.28 10.0
11 Slow   COMET 372 LSC J StuartMills F Leonard 1205 45.48 3 0.38.00 11.0
12 Slow   LASER RADIAL 183165 LSC Emlyn Jones   1142 43.48 3 0.38.21 12.0
13 Slow   LASER 135404   Matt   1098 42.43 3 0.38.54 13.0
14 Slow   2000 2141   Claire Ashton Brian Radford 1109 43.26 3 0.39.10 14.0
15 Slow   RS VISION Butler LSC Elly Butler Tim Butler 1128 45.19 3 0.40.10 15.0
16 Slow   Topper omega 4594 LSC Mike Osbourne Kaye Osbourne 1075 44.09 3 0.41.04 16.0
17 Slow   LASER RADIAL 159539   S Woodall   1142 47.29 3 0.41.35 17.0
18 Slow   RS VISION Green LSC Henry Green Heather Green 1128 46.59 3 0.41.39 18.0
19 Slow   2000 2953   S Shelborne K Sutton 1109 47.34 3 0.42.53 19.0
20 Slow   PICO 1 LSC Jude Howarth   1330 24.03 1 0.54.15 20.0
21 Slow   LASER 174839 LSC A Smith   1098 40.33 2 0.55.24 21.0
22 Slow   LASER RADIAL 174623 Tudor John Allison   1142 DNS     23.0

R1 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Junior   TOPPER 34476 Locks Alfie Noel   1358 33.49 3 0.24.54 1.0
2 Junior   LASER 4.7 118176 LSC Edwin Johnson   1207 32.30 3 0.26.56 2.0
3 Junior   RS TERA SPORT   LSC Ben Howarth   1432 39.29 3 0.27.34 3.0
4 Junior   RS TERA SPORT 2107 LSC Oscar Johnson   1432 42.14 3 0.29.30 4.0
5 Junior   RS TERA SPORT 2286 LSC George Green   1432 39.32 1 1.22.49 5.0
6 Junior   RS FEVA XL   LSC Charlie Butler Jamie 1240 RET     7.0



Sailwave Scoring Software 2.25.9
www.sailwave.com